Yeşim Salkım’dan Duyanların İçini Parçalayan Korkunç İtiraf

Ünlü oyuncu Yeşim Salkım, rol aldığı son film olan ‘Serçenin Gözyaşı’ için düzenlenen basın toplantısına katıldı. 70’li yıllarda geçen ve gerçek bir hikayeden alıntılanan film senaryosu, kadına şiddete farkındalık yaratmayı hedefliyor. Basın toplantısında kendisine gelen soruları yanıtlayan Yeşim Salkım, duyanların içini parçalayan acı bir itirafta bulundu.

Uzun bir süredir magazindeki açıklamaları ve paylaşımlarıyla gündem olan Yeşim Salkım, yeniden kamera karşısına çıktı.

Son olarak 2020 yılında Arıza isimli dizide rol alan ve üç yıldır ekranlarda yalnızca gündüz kuşağı magazin programlarında yer alan Yeşim Salkım, beyazperdede karşımıza çıkacak.

Kadına şiddete farkındalık yaratmayı hedefleyen Serçenin Gözyaşı filminin başrollerinden bir tanesi de Salkım.

70’li yıllarda geçen ve gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas yapıyor. Senaryosu ise Şengül Boybaş’ın kaleminden çıkıyor.

20 Ekim’de vizyona girecek olan filmin basın toplantısı Taksim’de bir otelde gerçekleşti.

Filmin ‘Avukat Ayten’ini canlandıran Yeşim Salkım, anlatmak istedikleri hikayede bazı bedeller ödememiz gerekse de, kadınların istediği takdirde her şeyi başarabileceğini vurguladıklarını dile getirdi. 

‘Ali Eyüboğlu aradı; ‘Bir hikayem var yer alır mısın?’ dedi, ‘Tabii ki seve seve’ dedim. Kadına şiddetin, kız çocuklarına olan şiddetin ne kadar ağır olduğunu ve bazı bedellerin böyle ödendiğini ama eğer istersek kadın olarak her şeyi başarabileceğimizi, onun annesinden ona miras kalan doğruluğu, dürüstlüğü, cesareti ve vazgeçmemeyi nasıl sürdürdüğünü sürpriz finalde göreceksiniz.’

Bu denli önemli bir alt metne sahip bir filmde oynayan Yeşim Salkım’a muhabirler, “Başınıza şiddet, taciz gibi olaylar geldi mi?” diye sorunca ünlü ismin anlattıkları herkesi üzdü.

’33 yıldır bu mesleği yapıyorum. İyi bir ailede yetiştim. Öğretmen bir baba, asker bir dede. Ben her konuda şiddete uğramış bir kadınım. Gerek sözel, gerek cinsel. Bunu kitabımda herkes nisanda inşallah okuyacak.’

Hayatında ilk kez yaşadığı acı olayı açıklayan Yeşim Salkım, “16 yaşındayken çok acı bir tecrübeyle karşılaştım.” dedi.

‘İlk kez açıklayacağım bir şey bu. 16 yaşındayken ben de her genç kızın yaşamak istemediği ve hayallerinin olduğu bir çağda çok acı bir tecrübeyle karşılaştım. Kadınlarımızın, genç kızlarımızın ülkemizdeki eğitimin değişmesi gerektiğini savunuyorum.’

Ayrıca şiddetin hiçbir türlüsüne sessiz kalınmaması gerektiğinin altını çizen Salkım, kadınların bu konuda değişmelerini istediğini vurguladı.

‘Kadın susunca, onun çocuğu da susuyor ve susmaya mahkum kalıyoruz. Kadın değişirse çocuk değişir, çocuk değişirse dünya değişir. Ben susmadım, annemle paylaştım. Başınıza ne gelirse gelsin erkek kadın, çocuk fark etmiyor. Sizin bedeniniz sizin kararınız. Lütfen gidin ve bir yerlerde ses olun, ses çıkartın.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x