Uzmanlar borsa yatırımcılarına seslendi: İşte en çok yükselecek 20 hisse…

Türkiye’de borsa, son yıllarda hiç olmadığı bir ilgiyle karşı karşıya.

Borsa İstanbul’un bireysel yatırımcılara açılması ve SPK’nın onayı ile peş peşe halka arzların gelmesi borsaya haftalık giriş sayısını 500 binlere çekerken, toplam yatırımcı sayısı da 8 milyon seviyelerine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Son aylarda tüm yatırım araçlarını sollayan yüksek getirisi ve yeni cazibeler nedeniyle borsa birçok kişinin tüm varlıklarını kaydırdığı bir platforma evrilirken, uzmanlar gelecek haftalarda yaşanacaklara yönelik tahminde bulunmaya devam ediyor.

Haftayı 8 bin 334,94 puanla kapatarak tarihinin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştiren Borsa İstanbul için gündemi sarsacak yeni bir tahmin geldi.

Birçok yatırım şirketi, finans danışmanı ve ekonomistin açıklamaları ile derlenen listeye göre endeks üstü getiri sağlaması muhtemel 20 şirket listelenirken, yatırımcıların ilerleyen haftalarda bu hisselere yönelik yoğun bir talebinin olabileceğine dikkat çekildi.

BIST100’DEKİ ŞİRKETLERİN YARISI ENFLASYONDAN YÜKSEK GETİRİ SAĞLADI

Türkiye’de borsa Türk lirası bazında yükselmesine karşın yaşanan enflasyon, yatırımcıları “Gelir-gider hesabı” yapmak zorunda bırakıyor. Buna karşın BIST100 endeksinde bulunan şirketlerin yarısından fazlası, enflasyonun üzerinde getiri sağlayarak borsadaki cazibenin ön plana çıkmasına neden oldu.

ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, Ekonomim.com’a yaptığı açıklamada; ilerleyen günlerde yükselmesini bekledikleri hisseleri kamuoyu ile paylaştı.

Yaptıkları planlama ve modellemeler sonucunda MAVI ve BIMAS hisselerinde büyük bir yükseliş beklediklerini açıklayan Yağbasan, bu hisse senetlerinin enflasyon karşısında güçlü kalmasının muhtemel olduğunu vurguladı.

Havacılık sektöründe son günlerde yaşanan yeni covid varyantları söylemlerinin ardından büyük bir düşüş yaşanmasına dikakt çeken uzman isim, bu fırsatların alım fırsatı sunduğunu belirterek THYAO hissesinin, endeks üzerinde getiri sağlayabileceğine işaret ederken, TAVHL hisselerinde yaşanan düşüşlerin ise cazip fırsatlar sunduğunu belirtti.

Sözlerine devam eden Yağbasan, “İhracat potansiyeli ile FROTO ve dağıtım iş kolunun enflasyona dayalı kâr artışı sağlaması avantajıyla ENJSA da, beğendiğimiz hisseler arasında yer alıyor. Yüksek faiz ve enflasyon döneminde prim ve yatırım portföy gelirinin artması ile ek nakit akışı oluşturabileceği beklentisi, sigorta sektörünü de öne çıkarabilir.” ifadelerine yer verdi.

BIST-30 EN FAZLA KAZANDIRANLAR ARASINA GİRECEK

Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Tuğba Ekin ise endeksin güçlü şirketlerine işaret ederek, kurumsalda kalanların büyük bir getiri sağlayabileceğini iddia etti. Endeks üstü getiri sağlayabilecek firmalara yönelik kesin tahminde bulunmanın imkansız olduğunu aktaran Ekin, orta ve uzun vadeli yatırımlarda hedeflerine ulaşmasını bekledikleri şirketleri ise şu şekilde sıraladı:

UZMANLAR AYNI HİSSELERDE ORTAK GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Ekin, paylaştıkları hisseler arasında beklentilerin üzerinde sıçrama yapan firmaların da olduğunu belirtirken, DOHOL, EREGL, ECILC ve TEKFEN için potansiyel getiri oranının diğerlerinden daha yüksek olabileceği uyarısında bulundu.

İnfo Yatırım’dan Stratejist Çağlar Toros ise yukarıda yer alan uzmanlara referans bir tavsiyede bulunarak, BIMAS, MAVI ve TOASO hisselerinde güçlü yükselişlerin muhtemel olduğunun altını çizdi.

“EN AZ YÜZDE 45-50 GETİRİ BEKLENİYOR”

ATA Yatırım Araştırma GMY’den Cemal Demirtaş, Temmuz ayında yayınladıkları strateji raporuna atıfta bulunarak, 12 aylık belirledikleri 8 bin 400 puanlık BIST hedefine neredeyse 3 ayda ulaştıklarını ve borsadaki sert yükselişin şaşırtıcı olduğuna parmak bastı.

Uzman isim sözlerine şöyle devam etti:

Para politikalarındaki rasyonele dönüş rüzgârının etkisiyle, Türkiye ekonomisine ilişkin risk algısı geriledi. Güven artarken, enflasyonun bir süre daha yüksek seyredebileceği beklentisi de özellikle 2023 ve 2024 tahminlerini yukarı çekti.

Orta ve uzun vadede endeks üstü getiri potansiyelini yüksek gördüğümüz şirketler listesinde Bim, Migros, Coca Cola İçecek, Şişecam, Tav Havalimanları, Turkcell ve Tofaş şirketleri yer alıyor.

İlave olarak, Ülker, Aksa Enerji gibi çok özel hikâyesi olan şirketlerin ve holdingler ligindeki Koç, Sabancı, Anadolu ve Doğan gruplarının da getiri potansiyellerinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Endeksin beklentimizi 3 ay önceden karşılamasıyla birlikte, hisselere dair hedef fiyat beklentilerimizi de güncelleyeceğiz. Şimdilik bunu paylaşamam ama mevduat faizlerinin yüzde 30-40 seviyelerinde olduğu bir dönemde, borsa yatırımcıları da iyi seçilmiş hisselerle en az yüzde 45-50 getiri hedefleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x