TBMM’ye Dilekçe Sunuldu: Türk Askeri Gazze’ye Gitsin

İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaş 7 Ekim’den beri devam ederken, Yeniden Refah Partisi TBMM’ye dilekçe sunarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Gazze’de görevlendirilmesini talep etti. TSK’dan talep sonrasında açıklama geldi.

İsrail’in Filistin’de yaptığı katliam, Türk yetkililerin de tepkisini çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in yaptıklarını terör olarak nitelemiş ve Hamas’ı terör örgütü olarak görmediklerini ifade etmişti.

İsrail ile ilgili bir talep de Yeniden Refah Partisi’nden geldi. Parti genel başkanı ve İstanbul Milletvekili Fatih Erbakan, Gazze’ye insani yardımın ulaştırılması için oluşturulacak güvenlik koridorunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevlendirilmesi konusunda Meclis Başkanlığı’na talepte bulunduklarını açıkladı.

“Bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı ve zulüm bütün dehşetiyle devam ediyor. Bugün de diyoruz ki, en azından oradaki masum sivillere insani yardımları ulaştıralım. Bu doğrultuda Yeniden Refah partisi milletvekilleri olarak TBMM Başkanlığı’na bir dilekçeyle başvurduk.”

“Yıllarca abluka altında yaşamaya mahkûm edilen Gazze’deki Filistin halkının İsrail saldırıları nedeniyle maruz kaldığı yoksunlukların hafifletilmesi amacıyla, Türkiye’den ve dünyadan sağlanan insanî yardımların, Türk Kızılayı, Filistin Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesinin işbirliği ile doğrudan mağdur ve muhtaç insanlara ulaştırılması için gerekli olan, karada güvenli bölge, denizde güvenlik koridoru oluşturmak üzere, Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca, hudut, şümul ve miktarı Cumhurbaşkanınca belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının bir yıl süreyle Gazze’de görevlendirilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.”

“Bu talebimizin bir an evvel Meclis’te oylanmasını ve Meclis’te temsil edilen tüm partilerin desteğiyle Meclisimiz’in bu yönde bir karar almasını istiyoruz.”

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik yardım faaliyetlerine ilişkin, “Türk Silahlı Kuvvetleri verilecek direktifler doğrultusunda hem insani yardım hem tahliye konusunda görev almaya hazırdır” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x