Oyuncu Juliet Stevenson: Gazze’deki duruma sessiz kalmayacağım

İngiliz tiyatrosunun en prestijli ödüllerinden ‘Laurence Olivier En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne sahip oyuncu Juliet Stevenson, İngiltere’nin başkenti Londra’da sağlık çalışanlarının Filistin için düzenlediği sessiz yürüyüşe katıldı. Stevenson, “Gazze’de öldürülen 260’tan fazla sağlık çalışanı, 7 binden fazla çocuk ve 20 binden fazla siville ilgili protestoya destek vermek için buradayım” dedi.

‘DAHA KAÇ ÇOCUĞUN ÖLMESİ GEREKİYOR?’

Juliet Stevenson, Gazze’de yaşananların boyutuna dikkati çekerek, “67 yaşındayım ve dünyanın dört bir yanında pek çok insanlık vahşetine tanık oldum ancak şu anda gördüğümüz boyutta bir şeye tanık olduğumu hiç sanmıyorum. Demek istediğim, öfke duymama izin verilmesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor, bir tür ırkçı olarak karalanmadan ateşkes çağrısı yapmam için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?” diye konuştu.

‘BURADA DURUP SESİMİ ÇIKARMASAYDIM AYNADA KENDİME BAKAMAZDIM’

Stevenson, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yapılan gösterilerin engellenmeye çalışılmasını “sinsi ve tehlikeli” olarak niteledi ve bunun çok daha fazla ölüme yol açacağını ifade etti.

Stevenson, şu ifadeleri kullandı:

“Buradayım çünkü insanlığımla başka ne yapacağımı bilmiyorum ve bunu (Gazze’de olanları) izlemeye dayanamıyorum. (Gazze’de) Gördüğüm şeylere daha önce hiç tanık olmamıştım. Çocuklar sadece öldürülmekle kalmıyor, yetim bırakılıyor. Çocuklar artık açlıktan ölüyor, çocuklar ilaçsız, doktorsuz ve hastaneler olmadan difteriden, tifodan ölüyor. Küçük çocuklar üzerinde anestezi olmadan ameliyatlar yapılıyor.”

Oyuncu, hiç kimsenin daha önce bu denli büyük bir saldırıya tanık olmadığını ve bunun elbette protesto edilmesi gerektiğini belirterek, “Burada durup sesimi çıkarmasaydım, bunu yapmasaydım aynada kendime bakamazdım. Buraya gelip bu olağanüstü hareketi desteklemekten ve bu barbarca kaosun ortasında hâlâ Gazze’de ellerinden geleni yapan o inanılmaz cesur doktorları, hemşireleri, sağlık çalışanlarını, ambulans şoförlerini ve eczacıları desteklemekten başka ne yapabilirim bilmiyorum” diye konuştu.

‘BİNLERCE MASUM İNSANIN ÖLDÜRÜLMEMESİNİ İSTEMEK ANTİSEMİTİK DEĞİLDİR’

Stevenson, Filistin’e desteğini açıklayan ünlü isimlere sansür uygulandığı gerekçesiyle bazılarının Gazze’de yaşananlara sessiz kalmasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Bence (ünlü isimler) sansürlendiğinizi hissettiğinizde kendinize şu soruyu sormalısınız: Beni kim ve neden sansürlüyor? Eğer bu soruya vicdanınız rahat bir şekilde cevap veremiyorsanız, o zaman sansürlenmeyin. Kocam (Hugh Brody) Yahudi ve sevgili kayınvalidem Hitler’in kontrolündeki Viyana’da mülteciydi. Kimse bana antisemitik diyemez. Binlerce masum sivilin öldürülmesini durdurmak için ateşkes istemek antisemitik değildir. Ateşkes istemek ve çocukların bombalanmasını, öldürülmesini, sakat bırakılmasını, aç bırakılmasını ve tüm tıbbi kaynaklardan mahrum bırakılmasını durdurmak istemek antisemitik değildir. İnsanlardan dünyanın o bölgesinde yaşayan herkes için barış isteyen bir hareketi desteklemelerini istemek antisemitik değildir.”

“Mona Lisa Smile”, “Diana” ve “Truly, Madly, Deeply” gibi filmlerde oynayan Juliet Stevenson, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in verdiği Britanya İmparatorluğu Onursal Mükemmeliyet Önderliği (CBE) nişanına layık görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x