Kripto hırsızlıklarının 10 yıllık karnesi açıklandı: Türkiye ilk sırada!

Siber suç örgütlerinin son dönemdeki popüler odağı blokzinciri olurken, açıklanan bir rapor, 2012’den bu yana 30 milyar dolar değerinde kripto çalındığını ortaya koydu.

Raporda, kripto soygunlarından en çok etkilenen ülkeler de sıralandı.

Türkiye, 2 milyar doları aşkın kayıpla listede ilk sırada yer aldı. Türkiye’yi yaklaşık 1,4 milyar dolarlık kayıpla Japonya, 1 milyar doları aşkın kayıpla Çin, 586 milyon dolarlık yatırımla Hong Kong izledi.

“TÜRK YATIRIMCILAR FARKINDALIK KAZANDI”

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan WhiteBIT CEO’su ve Kurucusu Volodymyr Nosov, Türkiye’nin kripto paraları benimseme konusunda bölgesinde lider ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, “Bu sayede Türk yatırımcılar son dönemde kripto güvenliği konusunda önemli bir farkındalık kazandı. Her büyüklükteki yatırımcının bireysel güvenlik önlemleri alması ve güvenilir platformlarda işlem yapması önemli. Kripto para ekosisteminde Kara Para Aklamanın Önlenmesi (AML) konusunda çözümler sunan, Müşteriyi Tanıma (KYC) kimlik doğrulaması gerektiren ve iki faktörlü kimlik doğrulamayla hesap güvenliğini güçlendiren kripto para borsalarını tercih etmek gerekiyor. AML ve KYC çözümleri, söz konusu borsaların yerel yasalara tabi olduğunu ve mevzuat uyumluluğuna uygun olduğunu gösteriyor” dedi.

EN ÇOK RASTLANAN KRİPTO SUÇLARI BELLİ OLDU

Derlenen veriler, kripto hacker’ların en sık kullandığı yöntemleri de ortaya koydu. Buna göre bir grup sahtekar geliştiricinin projelerinin değerini yükselttikten sonra, alım satım işlemlerine son verip elde ettikleri parayla kaçtığı dolandırıcılık senaryosunu adlandıran “rugpull”, 9,3 milyar dolarlık kayıpla en sık tercih edilen yöntem oldu. Kurbanın bilgilerinin sosyal mühendislik yöntemiyle çalınmasını öngören oltalama saldırılarının ise dünya çapında 10 yılda 751 milyon dolar değerinde kripto hırsızlığına sebep olduğu görüldü.

Oltalama ve rugpull gibi yöntemlere karşılık olarak çeşitli önlemlere sahip olan Avrupalı borsa WhiteBIT, dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık yöntemlerini de paylaştı.

KÜRESEL BORSADAN TÜRK YATIRIMCILARA KRİPTO GÜVENLİĞİ İPUÇLARI

Dolandırıcılığın önlenmesi için merkezi borsalar, müşterilerin güvenliğini sağlamak için çeşitli önlemler de alıyor. Örneğin en büyük Avrupa kripto borsalarından biri olan WhiteBIT, müşterilerine kimlik avı önleme işlevini etkinleştirme olanağı sunuyor. Mesajların orijinalliğinin onayı olarak mektuba eklenecek alfasayısal bir şifre belirtiliyor ve kullanıcı bu sayısal şifreyi görmediğinde bir oltalama saldırısı altında olduğunu fark edebiliyor. Bu işlev “Güvenlik” menüsünden ve “Kimlik avına karşı koruma” sekmesi kullanılarak etkinleştirilebiliyor.

Tüm kripto yatırımcılarının halk arasında saadet zinciri olarak bilinen Ponzi şemalarına karşı da dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen WhiteBIT, kullanıcılara yönelik önerilerini şöyle sıraladı:

“Kullanıcıların 2FA yani çift aşamalı kimlik doğrulama yöntemlerini her zaman aktif şekilde kullanması, diğer platformlarda kullanılan şifrelerin finans sistemlerinde kullanılmaması önem arz ediyor. Hesap güvenliği, ilk aşamada hesap oluştururken belirlenen şifreyle doğrudan ilişkili bir konu olarak öne çıkıyor. AML, 2FA ve güçlü bir şifre, kullanıcıların güvenliği bakımından ilk aşamayı oluşturuyor.

Yüksek kazanç vadeden sistemlere şüpheyle yaklaşmak, internet sitelerinin bağlantı adresini kontrol etmek ve giriş yapılan sayfanın siteye ait olduğundan emin olmak da kullanıcının kripto varlıklarını güvenle kullanmasını sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x