Hangarda sessiz sedasız tarih yazılıyor: En teknolojik silah için son 33 gün!

Haber7

Türkiye’nin 5. Nesil savaşı uçağı olacak KAAN’ın çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Statik ve mukavemet testlerinden başarıyla geçen KAAN’ın içindeki ekstra ekipmanlar yerleştiriliyor.

TUSAŞ HANGARINDA SESSİZ SEDASIZ TARİH YAZILIYOR

Hangarda ilk uçuş için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken KAAN’ın uçuş yapacağı iniş takımları takılıyor.

Aralık ayı başında taksi testlerine başlaması beklenen KAAN’ın 23 Aralık’ta gökyüzü ile ilk kez buluşması planlanıyor.

KAAN’ın 5. nesil bir savaş uçağı olduğuna dikkati çeken TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil uçakla ilgili şu değerlendirmelerde bulunmuştu;

“Kocaman bir uçak. HÜRJET’i cebine iki kere sokup çıkarıyor. İki tane de F-16’yı yanında taşır, o kadar büyük bir uçak. Şu anda Amerikalılar, Çinliler, Ruslar’ın elinde olan uçağın muadili. Avrupalılar’da yok bu uçaktan. Japonya, Güney Kore uçak yaptı ama bu klasta değil. Bunu göz önüne alırsak bu stratejik bir aset. İlk uçuşla uçurabildiğimizi göstereceğiz. Yani o kadar dev yapıyı havada tutabiliyorsak, stabil olarak kontrol edebiliyorsak arkası gelir. Bu yılki en önemli hediyemiz KAAN olacak, bahtı açık olsun inşallah.”

“KESİN BAŞARILI OLMASI GEREKİYOR”

Temel Kotil, savunmadaki stratejik aset nitelemesinin “yerine başka bir şeyin geçemeyeceği” anlamı taşıdığını vurgulayarak, bu nitelikte KAAN gibi bir ürünün yerli ve milli olmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

KAAN’ın motorunun, fırlatma koltuğunun henüz yerli olmadığını ifade eden Kotil, ancak bunların da 2028’de Hava Kuvvetlerine 20 uçak teslim ederken Türk ürününe dönüşeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x