Bu işlemi yapmayan ev sahipleri yandı! Şartı yerine getirmeyenlerin tapusu elden gidecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Tapu sahipleri için önemli bir çalışma başlattıklarını duyurdu. Belirlenen zaman diliminde gerekli başvuru yapılmazsa, hisseli tapu sahipleri doğrudan etkilenebilir.

Türkiye’deki tüm gayrimenkullerin resmi kayıtlarını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tutar. “Ortak tapu” terimi, resmi belgelerin birden fazla kişi tarafından paylaşılabilmesini ifade eder. Hissedarlar, hisse senedi sertifikaları aracılığıyla mülkiyeti paylaşır ve belirli haklara sahip olur.

HİSSEDARLAR ÖNEMLİ UYARI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre, ortak mülkiyet hakkı sahipleri, 90 gün süre içinde gerekli başvuruları yapmadıkları takdirde haklarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirler.

İlk ret hakkı, bir ortağın gayrimenkulünü satmak istediğinde, diğer ortakların öncelikle sahip olacağı hakkı temsil eder. Bu hak, hissedarlar arasında adaletin korunmasına yardımcı olur ve habersiz satışları engeller.

HİSSEDAR NE YAPMALI

Ortak kat mülkiyeti sahipleri, haklarını korumak adına 90 gün içinde gerekli başvuruları yapmaları büyük önem taşır.

Bu süre içerisinde gereken başvuruyu yapmayalar yardım haklarını kaybedecektir. Bu durumda, diğer hissedarların mevcut mülkü edinme hakları artık geçerli değildir.

Hissedar satışında diğer hissedarların hızlı hareket edip haklarını korumaları, Türk mal sahipleri için kritik bir öneme sahiptir. Bu süreç, mülkiyet haklarının korunması ve adil dağıtımın sağlanması açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x