Britanya İşçi Partisi lideri Keir Starmer: İsrail, Gazze’ye elektrik ve su vermeme hakkına sahip

T24 Dış Haberler

Britanya İşçi Partisi lideri Keir Starmer, İsrail’in, Gazze’deki elektrik ve suyu kesmeye hakkı olduğunu iddia ederek, sorumluluğu Hamas’a attı. 

LBC’den Nick Ferrari‘ye konuşan Starmer, Gazze’nin elektrik ve suyunun kesilmesini, “İsrail’in buna hakkı olduğunu düşünüyorum. Hamas sorumluluk taşıyor” diyerek yorumladı. 

Bunun uygun bir eylem olup olmadığı sorulan Starmer, İsrail’in kendini savunmak için bunu yapmak zorunda olduğunun ve Hamas’ın sorumlu olduğunun altını çizdiğini tekrar etti. 

“Her şey uluslararası hukuk çerçevesinde yapılmalıdır” diyen Starmer, özellikle Orta Doğu’daki “sorumluluk sahibi devletleri” Hamas’ın eylemlerini kınamaya çağırdı. 

Uzun vadede barışçıl bir çözüm bulunmasından yana olduğunu ileri süren Starmer, iki devletli çözüm etrafında görüşmelerin yeniden başlaması gerektiğini söyledi. 7 Ekim’de başlatılan Aksa Tufanı Operasyonu’nu ise, “bunu kasıtlı olarak daha uzağa itmek” olarak nitelendirdi. 

CANLI BLOG

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Çatışmaların 5. günü | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

Çatışmaların 6. günü | ABD Dışişleri Bakanı İsrail’e gidiyor; Filistin Cumhurbaşkanı ile de görüşecek

Yaralılar ve hastalar hayatını kaybedebilir

Bombalanmaya devam eden Gazze’deki tek elektrik santralinin dün itibariyle yakıtı bitti. İsrail’in komple abluka kararı dahilinde elektrik sağlamayı bıraktığı Gazze’de insanlar artık jeneratörleri varsa bile yakıt bulmak için mücadele vermek durumunda kalacak. Birleşmiş Milletler, Gazze’deki sivillere gıda, yakıt ve su ulaştırılmasına izin verilmesi için çağrıda bulundu.

Elektriklerin gitmesi, Gazze’deki insani krizin derinleşmesi tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bölgedeki hastaneler elektriksiz kalırsa yaralılar ve hastalar hayatını kaybedebilir.

BM: İsrail’in Gazze’de elektrik ve suyu kesmesi yüz binleri olumsuz etkileyecek

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulunmuştu.

İsrail’in Gazze’deki elektrik ve suyu kesmesinin, enerji santralini birkaç günde yakıtsız bırakabileceğini kaydeden Laerke, bu durumun 610 binden fazla kişi için içme suyu kıtlığına neden olabileceğini bildirmişti.

Jasarevic, kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulunmuştu. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x