2009’dan sonra doğanlara ömür boyu sigara yasağı

İngiltere’de genç kuşakların sigara kullanımının önüne geçmek için bir süredir yasa tasarısı çalışmaları sürüyordu.

İngiltere parlamentosunda dün oylanan yasa tasarısına göre, bu yıl 15 yaşına giren çocuklar hayatları boyunca sigara ve tütün ürünü satın alamayacak. Böylece yasa tasarısı kapsamında 1 Ocak 2009’dan sonra doğan çocuklara sigara satışı tamamen yasaklanmış oldu.

Yasa tasarısı, Avam Kamarası’nda 383 milletvekilinin onayıyla geçti. Bu tasarı, iktidar partisi Muhafazakar Parti içinde de tartışma yaratmıştı.

Eski İngiltere Başbakanı Liz Truss, Muhafazakar Parti içinde bu yasa tasarısına karşı çıkanlar arasında yer alıyor. Truss, yasayı “özgürlük karşıtı” olarak tanımlıyor. Eski Başbakan Boris Johnson ise, yasa için “delice” ifadesini kullanmıştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise, “Eğer çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak sigara içmenin öldürücü etkisini göze alarak buna yönelik adımlar atmalıyız.” diyor.

Bazı Muhafazakar Parti milletvekilleri bu yasa tasarısına karşı çıksa da ülkenin ana muhalefet partisi İşçi Partisi ve muhalefet partisi Liberal Demokrat Parti yasa tasarısının öngördüğü yasakları destekliyordu. Muhafazakar Parti’den 57 milletvekili yasaya aleyhte oy kullandı.

Muhafazakar Parti içindeki tartışmanın yanı sıra bu yasa İngiltere’de çeşitli kuruluşlar ve halk tarafından da destekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x